Biznes i Gospodarka Wybór redakcji

Autobusy miejskie napędzają sprzedaż gazu CNG – wzrost o ponad 30 proc.

Autobusy miejskie napędzają sprzedaż gazu CNG – wzrost o ponad 30 proc.

O 31 proc. wzrosła w 2020 roku sprzedaż gazu ziemnego CNG na stacjach zarządzanych przez PGNiG Obrót Detaliczny. Jak wynika z komunikatu spółki, jest to zasługa głównie transportu publicznego: w samym ubiegłym roku polskie miasta zakupiły autobusy CNG (165 sztuk!) a ich łączna liczba wynosi obecnie blisko 800 w skali całego kraju.

Autobusy CNG to także ekologia. Według prezesa PGNiG SA Pawła Majewskiego, zastosowanie gazu w transporcie publicznym oznacza dla miast zarówno poprawę jakości powietrza, jak i obniżenie kosztów użytkowania floty.

Czy gaz ziemny to przyszłość transportu miejskiego?

Daj głos!

Przesuń suwak i wyraź swoją opinię.

Dzięki za głos!

Pamiętaj: Twoja opinia się liczy!

Przepraszamy.

Przekroczona wartość głosowań z jednego IP.

0

Nie

Tak

„Wykorzystanie gazu umożliwia szybką redukcję szkodliwych emisji” – podkreśla Majewski.

„Ekologiczne i konkurencyjne w cenie paliwo CNG to aktualnie najbardziej optymalna oferta dla transportu miejskiego w Polsce, zwłaszcza gdy przewoźnicy obserwują spadek dochodów, głównie w związku z pandemią” – dodaje Henryk Mucha, prezes PGNiG Obrót Detaliczny.

W 2020 roku prawe co drugi sprzedawany w Polsce autobus na paliwo alternatywne był napędzany gazem CNG. W ostatnich latach na wykorzystanie gazu ziemnego w transporcie publicznym postawiły m.in. Warszawa, Rzeszów, Tarnów, Tychy czy Bielsko-Biała – przypomina PGNiG Odbiór Detaliczny w komunikacie.

Spółka rozwija również sprzedaż gazu ziemnego w postaci skroplonej (LNG). M.in. pod koniec 2020 roku uruchomiono stację regazyfikacji przy zakładzie LG Electronics w Biskupicach Podgórnych koło Wrocławia. PGNiG Obrót Detaliczny na mocy umowy z LG przez pięć lat dostarczy do tej instalacji blisko 19 tys. ton gazu ziemnego.

Umowa z LG

„Umowa z LG to największy w historii Polski kontrakt na dostawy LNG dla przemysłu. Między innymi dzięki temu w 2020 r. zwiększyliśmy sprzedaż skroplonego gazu ziemnego o 18 proc.” – mówi Marcin Szczudło, wiceprezes PGNiG Odbiór Detaliczny  odpowiedzialny za obszar CNG/LNG.

Spółka wskazuje, że popularność LNG rośnie nie tylko w przemyśle, ale również w transporcie ciężkim, ponieważ coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wykorzystanie ciężarówek gazowych ze względu m.in. na atrakcyjną cenę paliwa.

„Obserwujemy wzmożone zainteresowanie paliwem LNG w segmencie dalekobieżnego transportu kołowego. A skroplony gaz ziemny gwarantuje też konkretne korzyści ekologiczne” – podkreśla Szczudło.

Firma rozwija też od 2019 r. komercyjną ofertę bunkrowania LNG statków. W ub.r. spółka została dopuszczona do prowadzenia operacji bunkrowania (czyli dostarczania paliwa do zbiorników jednostek pływających) w portach podległych Urzędowi Morskiemu w Szczecinie.

To oznacza, że do portów w Gdańsku i Gdyni dołączyły trzy kolejne nowe porty – w Szczecinie, Świnoujściu oraz Policach. Dotychczas spółka zrealizowała bunkrowania dla 12 różnych statków, co plasuje ją na pozycji jednego z najbardziej doświadczonych podmiotów w tej części Europy.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Polecamy

CBŚP: Pseudokibice różnych klubów sportowych współpracowali ze sobą handlując narkotykami

Wioletta Rolewska

Rząd chce powołać państwowego operatora. Ma obsługiwać Wojsko Polskie i Policję.

Błażej Piątek

Coraz więcej osób sięga po ustawowe wakacje kredytowe. Zawieszonych jest ponad 8 tys. zobowiązań

Wioletta Rolewska

Dodaj komentarz

* Korzystając z tego formularza, zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie twoich danych przez tę stronę.